Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Co jsou feminizovaná semena konopí?
08.02.2021

Co jsou feminizovaná semena konopí?

Vše o feminizovaných semenech konopí

Feminizovaná semena jsou oblíbená především u sběratelů konopných odrůd a dnes tvoří podstatnou část nabídky trhu semenných bank. Nebylo tomu tak ale vždy. Co stojí za původem feminizovaných semen konopí a jak vznikají?

Mezi pěstiteli je obecně známo, že konopí je druh dvoudomý, což znamená, že k rozmnožování je potřeba, aby byla kvetoucí samičí rostlina oplodněna pylem ze samčích květů. Poměr mezi oběma pohlavími je u konopí ve volné přírodě přibližně vyrovnaný. Při kultivaci na poli pro zemědělské účely je přítomnost semen v květech často žádoucí. Nicméně pro sběratele semen, kteří do nich často investují nemalé peníze, je koupě eventuálně samčích rostlin spíše na škodu. Proto výrobci konopného osiva přišli s technikou feminizace semen, která zaručuje téměř se stoprocentní jistotu, že ze semínek vzejdou pouze samice obsypané palicemi.

Jak vznikají feminizovaná semena konopí

U konopí i ostatních dvoudomých druhů dojde někdy v přírodě k tomu, že se na jedné rostlině objeví jak samčí, tak samičí květy. Takové jedince nazýváme hermafrodity a zpravidla jsou pro pěstitele malou pohromou. Podle výzkumu kanadských vědců dochází u konopí k tomuto jevu u pěti až deseti procent populace, ale jen vzácně dochází k opravdu bujnému výskytu samčích květů. Obvykle jde jen o několik málo samostatných „banánů“ (samčích kvítků) vykukujících z palic.

Profesionální holandští šlechtitelé konopí si v 90. letech minulého století uvědomili, že pyl hermafroditních rostlin má jedinečné využití. Obsahuje totiž jen samičí chromozómy (geny určující pohlaví), protože pochází de facto ze samic. Pokud takový pyl aplikujeme na zdravou samičí rostlinu, bude veškeré její potomstvo zákonitě ženského pohlaví.

Zní to je jednoduše, že? Má to bohužel jeden háček. Podle většiny odborníků je hermafroditismus u dvoudomých druhů reakcí na enviromentální stres. Jednoduše řečeno, ve špatných podmínkách udělají rostliny doslova cokoliv, aby zajistily další generaci potomstva. Sklony k oboupohlavnosti jsou ale dědičné a šlechtění takových rostlin může skončit nestálými odrůdami, z jejichž semen velmi často vyrostou hermafroditní jedinci.

Při šlechtění musí výrobci semínek udělat několik kroků navíc. V pionýrských dobách feminizace konopných semen si pěstitel, známý jako Henk (Dutch Passion), všiml, že na přezrálých samičích rostlinách se ke konci jejich života začínají objevovat samčí kvítky. Zvídavý pěstitel tento pyl sebral a postupem času zjistil, že jím opylené květy dávají pouze samičí semena. Tento proces je ale časově náročný a nepraktický, a tak byly postupem času vyvinuty účinnější metody feminizace konopí.

Šlechtitelé si nejprve vyberou samici, která je velmi odolná vůči stresu a nemá sklony k oboupohlavnosti. U té následně uměle vyvolají hermafroditismus za pomocí kyseliny giberelové, etefonu, dusičnanu stříbrného, thiosíranu stříbrného nebo chloridu kobaltnatého. Takto získaná feminizovaná semena mají o mnoho stabilnější geny a jen zřídka u nich dojde k potížím s pohlavím rostlin.

Výhody feminizovaných semen konopí

Palice sklidíte z každé rostliny, kterou vysadíte.

Odpadá vám starost se selekcí samčích rostlin na začátku období kvetení.

Minimální šance náhodného opylení květů.

Nevýhody feminizovaných semen konopí

Nejsou příliš vhodná pro ty, kteří mají zájem šlechtit vlastní odrůdy konopí.

Semena od nepoctivých výrobců mohou být výsledkem neodborně provedeného procesu feminizace a rostliny budou mít sklony k hermafroditismu.

Nejoblíbenější feminizované odrůdy konopí

Special Queen (Royal Queen Seeds)

Royal Queen Seeds je jednou z nejoblíbenějších semenných bank v Evropě a pod rukama jejích šlechtitelů spatřila světlo světa řada prvotřídních odrůd. Special Queen je křížencem extrémně výnosného kultivaru Power Bud a variety Skunk, legendární klasiky, kterou netřeba dlouze představovat.

Critical Kush (Barney´s Farm)

Barney´s Farm je světoznámou holandskou semennou bankou s dlouholetou tradicí produkce těch nejkvalitnějších feminizovaných semen. Jejich Critical Kush je potomkem těžkotonážní odrůdy Critical Mass a americké klasiky OG Kush. Výsledkem je po všech stránkách skvělá a stoprocentní indika.

White Russian (Fair Seeds)

Česká semenná banka Fair Seeds přichází se svojí verzí legendárního Bílého Rusa – White Russian. Kultivar vznikl křížením vysoce potentní legendy AK-47 a nezaměnitelné White Widow. Varieta White Russian byla v minulosti oceněna v prestižní soutěži High Times Cannabis Cup. Česká verze této znalci ceněné odrůdy nesmí chybět v žádné sbírce!

Jack Herer (Green House Seeds)

Arjan Roskan a tragicky zesnulý Franco Loja, kteří stojí za společností Green House Seeds, patří k legendám konopné branže. To samé platí i pro varietu Jack Herer, jež byla pojmenovaná po slovutném americkém aktivistovi. Nespočtem ocenění ověnčená odrůda vznikla křížením kultivarů Haze a Red Skunk.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli