Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Indica vs. Sativa
23.05.2021

Indica vs. Sativa

Konopí indické versus konopí seté. Víte, jak se liší?

 

Víte, jak se od sebe liší konopí indické a konopí seté? Přečtěte si naše komplexní, a zároveň jednoduché shrnutí všech hlavních rozdílů mezi oběma rozšířenými druhy konopí – od vzhledu přes účinky až po způsob pěstování.

 

Historie konopí je dlouhá, vědci se na něj ale zaměřili relativně pozdě – až v 18. století. Právě tehdy švédský biolog Carl Linnaeus poprvé klasifikoval konopí, a to (v přesvědčení, že existuje pouze jediný druh konopí) jako konopí seté (cannabis sativa). 

 

Už o 20 let později ale do jeho taxonomie zasáhl francouzský naturalista Jean-Baptiste Lamarck. Zjistil totiž, že existuje i další druh konopí – sice, jak tenkrát poznamenal, s horším vláknem, zato se silnějšími opojnými účinky. A protože konopné rostliny, které zkoumal, sbíral v Indii, pojmenoval nový druh jednoduše: konopí indické (cannabis indica).

 

A jak se od sebe oba druhy konopí liší? Pojďme se podívat na ty největší rozdíly.

1. Velikost a vzrůst

Rozdíl mezi indicou a sativou poznáte už na první pohled. Zatímco konopí idické je nižší, robustnější a má spíše širší listy, konopí seté je vysoké (venku dorůstá až čtyř metrů), rozvětvené a s delšími, úzkými listy.

 

Tyto rozdíly je možné vysvětlit různým místem původu. Na rozdíl od konopí indického, které pochází z himálajských svahů, roste konopí seté především v tropických a subtropických oblastech Thajska, Vietnamu, Mexika nebo některých částí Afriky. Aby se tato rostlina mohla vypořádat s dlouhými, teplými a vlhkými léty, adaptovala se tak, že roste do obrovské výšky, má větší rozestupy mezi větvemi, úzké listy a vzdušnější palice – má tedy takové vlastnosti, které ji lépe ochrání před vlhkým, horkým podnebím.

2. Pěstování

Kvůli odlišné výšce se konopí seté víc hodí k pěstování venku, naopak nižší konopí indické se spíše pěstuje v indooru. S indikami je také možné jednoduše manipulovat a pomocí pěstebních technik a zastřihávání z nich dostat krásné, husté palice. 

 

Nejde ale o jediný rozdíl v pěstování těchto dvou druhů. Liší se totiž i dobou kvetení. Cannabis indica obvykle dozrává v říjnu a doba květu pak většinou trvá maximálně dva měsíce. Díky rychlé době kvetení je možné indiku vypěstovat i několikrát do roka. Naopak sativa roste pomaleji a také samotná doba květu může trvat až tři měsíce. Doba sklizně u sativy většinou přichází nejdřív na konci listopadu. 

3. Účinky a využití

Účinky typické indiky jsou především fyzické a tlumící. I proto se konopí indické používá hlavně k úlevě od bolestí, křečí a k léčbě nechutenství nebo nespavosti. Užívá se především večer, v porovnání se sativou má vyšší obsah THC.

 

Naopak sativa ovlivňuje spíše mozek, a to stimulujícím způsobem. I proto se doporučuje užívat ji spíše přes den. Využívá se k podpoře kreativního myšlení, boji proti úzkostem a ke zlepšení koncentrace. V porovnání s indicou má vyšší obsah CBD

 

Většina konopných odrůd, které dnes naleznete na trhu, vznikla křížením a následným šlechtěním obou druh. Díky tomu tak stále vznikají nové a nové odrůdy s unikátními vlastnostmi, jako jsou například kratší doba kvetení, odolnost proti škůdcům nebo specifická chuť.

Třetí druh konopí

Mimochodem, přestože byli vědci dlouho přesvědčení, že cannabis indica a cannabis sativa jsou jedinými existujícími druhy konopí, ve 20. století popsal ruský botanik D. E. Janichevsky třetí varietu konopí, která se vyskytuje v Rusku. Dnes ji známe pod názvem konopí rumištní (cannabis ruderalis). I díky Janichevského poznatkům se tak ukázalo, že je třeba konopnou taxonomii znovu podrobit dalšímu zkoumání.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli