Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Šlechtění konopí. Jak vznikají nové druhy?
25.02.2021

Šlechtění konopí. Jak vznikají nové druhy?

Není konopí jako konopí. Různé druhy se navzájem liší nejen tím, kde se jim nejlépe daří (pod lampou, ve skleníku, nebo pod širým nebem), ale třeba i obsahem THC nebo odolností vůči nepříznivým podmínkám. Důvod? Jedná se o výsledky šlechtění konopí, ke kterému dochází už po dlouhé stovky let. 

Jak se šlechtí konopí?

Pojem „šlechtění“, zjednodušeně řečeno, označuje záměrnou manipulaci s druhy konopí tak, aby posílily nebo naopak utlumily konkrétní vlastnosti dané rostliny. Klasické šlechtění je přitom založeno na cíleném křížení různých druhů, díky kterému pak vzniká nová odrůda se žádoucími vlastnostmi.

 

A příklad? Představte si situaci, kdy máte k dispozici dvě různé odrůdy konopí. Zatímco ta první je odolná vůči plísním, ale trápí pěstitele nízkými výnosy, ta druhá má naopak výnosy vysoké, ale s odolností už je to horší. Šikovný šlechtitel nebo growbanka dokáže obě odrůdy zkombinovat a vytvořit tak zbrusu nový druh konopí – se značnou odolností i s vysokými výnosy. 

Proč se šlechtí konopí?

Ke šlechtění konopí (a samozřejmě i dalších rostlin) dochází od nepaměti. Právě díky šlechtění vznikají neustále nové odrůdy: s větším výnosem a kvalitou a zároveň odolnější vůči chorobám a škůdcům. 

 

Zřejmě nejznámějšími vyšlechtěnými semeny jsou feminizovaná semena konopí – ta jsou geneticky upravená tak, aby z nich téměř vždy vyrostla samičí rostlina (se zachovanou reprodukční schopností). Pěstitelé, kteří používají feminizovaná semena, už díky nim nemusí spoléhat na princip náhody, a pěstování konopí se tak výrazně zjednodušuje a zlevňuje. 

Kde se šlechtí konopí?

V současnosti se šlechtění konopí věnují především velké growbanky. Vyšlechtit novou odrůdu totiž není vůbec snadné – šlechtitel musí mít zkušenosti, odborné znalosti a v neposlední řadě značnou dávku trpělivosti.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli