Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Historie konopí
04.10.2020
Komentáře (0)

Historie konopí

Znali ji už pravěcí lovci a sběrači, holdovali jí Řekové i Vikingové, po staletí ji lidé sázeli, využívali a cenili pro její unikátní vlastnosti. Řeč je o konopí – rostlině, která je dodnes oblíbená nejen pro své psychoaktivní účinky, ale především pro své účinky zdravotní.

 

Přestože se konopí v průběhu staletí rozšířilo po celém světě, jeho původ je takřka exotický. Vědci věří, že se poprvé objevilo už před 36 miliony let na jihozápadních svazích Himálaje, první dochované důkazy jsou ale staré „pouhých“ 10 tisíc let a pocházejí z Japonska.

 

Ať už ale konopí přišlo odkudkoliv, faktem je, že se postupně vlivem přírody i v důsledku stěhování člověka rozšířilo po celé planetě – přes Čínu (2700 př. n. l.), Indii (1700 př. n. l.), Persii, Egypt až do Evropy a na americký kontinent.

 

Lékařský zázrak z Asie

Ve starověké Číně si konopí cenili především pro jeho léčebné a anestetické účinky, v Koreji a Indii pak bylo využíváno pro utlumení úzkostí nebo bolesti – například při léčbě zranění z boje. 

 

Do Evropy se konopí dostalo pravděpodobně kolem roku 1400 před naším letopočtem. Přivezli ho sem kočovní Skytové, kteří obývali území dnešní Ukrajiny a jižní část Ruska. Řecký historik Hérodotos dokonce popisoval, jak Skytové pálí konopná semínka na rozpálených kamnech a v hustém kouři poté radostně povykují. Ve zbytku Evropy ale konopí zdomácnělo především jako základ pro textilie a stalo se tak jednou z nejdůležitějších plodin v historii téměř každé evropské země. 

 

Konopí ve Spojených státech

Na americký kontinent se konopí dostalo až počátkem 20. století – používalo se tu jako součást léčebných tinktur a mastí. Pak ale přišel rok 1930 a také Harry Aslinger, první komisař Federálního úřadu pro narkotika.  

 

Ten pro konopí nejprve vymyslel nový, cizokrajně znějící název („marihuana“), kterým chtěl veřejnost vystrašit, a hned poté spustil velkou konopnou antikampaň. V roce 1937 tentýž Harry Aslinger stanovil takovou daň na prodej marihuany, že se z konopí stala nelegální droga.

 

zdroj: HOLLAND, Julie. Tráva: kompletní průvodce světem marihuany v medicíně, vědě, kultuře a politice. Hodkovičky [Praha]: Pragma, c2014. ISBN 978-80-7349-408-7.

zdroj: BACKES, Michael. Konopná lékárna: praktický průvodce světem léčivé marihuany. Přeložil Jan KOZÁK. Olomouc: Fontána, [2016]. ISBN 978-80-7336-823-4.

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli