Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Konopí a zákon
03.10.2020

Konopí a zákon

Pěstování konopí z hlediska legislativy

 

Pěstování konopí je v české společnosti stále vnímáno poněkud kontroverzně. Zatímco část daňových poplatníků by přivítala legalizaci této vysoce prospěšné byliny, druhá část patří mezi zastánce striktní represe.

 

Jak na pěstování konopí pohlíží současný zákon?

 

Bez povolení je možné pěstovat pouze takzvané technické konopí, a to na ploše menší než 100 m2. Jde o odrůdy konopí, které obsahují méně než 0,3 % THC(tetrahydrokanabinolů) a jsou evidovány v katalogu odrůd. V takovém případě není potřeba ani povolení k zacházení s návykovými látkami. Obsah dalších látek, například CBD, regulován není. V případě že byste však i toto technické konopí chtěli pěstovat na ploše větší než 100m2, je třeba splnit ohlašovací povinnost dle § 29 zákona o návykových látkách. 

 

Druhy konopí, které mohou obsahovat více než 0,3 % THC je zakázáno pěstovat. Výjimku tvoří pěstování konopí pro léčebné účely na základě licence udělené Státním ústavem pro kontrolu léčiv (viz www.sakl.cz) a pěstování prováděné vědeckými a výzkumnými pracovišti. Taková pracoviště musí být zřízena buď zákonem, nebo státem, a mít povolení k zacházení od Ministerstva zdravotnictví.

 

Co se stane, pokud budu přistižen při pěstování marihuany

 

Pěstování konopí, které nespadá do výše zmíněné kategorie technického konopí je přestupkem, za který můžete být potrestáni pokutou až do výše 15 000 Kč a propadnutím věci (to znamená, že vám mohou zabavit jak samotné rostliny konopí, tak technické zařízení, které je k pěstování použito) To však platí pouze v případě, že rostlin je maximálně 5 a máte je pouze pro vlastní potřebu. Pokud však u vás najdou byť i o jedinou rostlinu více, jde již o trestný čin podle § 285 zákona č. 40/2009 Sb., za který budete potrestáni peněžitým trestem, nebo odnětím svobody. Nehraje přitom roli, jestli jste konopí pěstovali například pro léčebné účely.

 

S množstvím pěstovaných rostlin stoupá také výše trestu. Při větším množství můžete odejít od soudu i s odnětím svobody až na tři roky. Pokud se výše zmíněného trestného činu dopustíte ve velkém rozsahu (například pokud provozujete velkopěstírnu) můžete přijít o svobodu až na 10 let.

 

Neznalost zákona neomlouvá

 

Přestože mezi lidmi stále kolují různé fámy, jako například že pro vlastní potřebu je pěstování legální, neznalost zákona neomlouvá. Pokud budete pěstovat více než 5 rostlin, nebo budete libovolné množství pěstovat za účelem předání jiné osobě, vystavujete se riziku odnětí svobody. Nezbývá než doufat, že v budoucnu zvítězí mezi zákonodárci zdravý rozum a lidé nebudou kriminalizováni za pěstování této užitečné byliny.

zdroj: https://www.drogy-info.cz/legislativa/konopi/

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli